Бюджет участі: теорія, практика, потенціал

Бюджет участі

Хочете жити комфортно? Хочете, щоб у вашій громаді з’явився новий стадіон, відремонтована школа або освітлення на вулицях? Наразі, єдиним способом змусити місцеву владу виділити кошти на необхідні громаді проекти, залишається змагання у бюджеті участі або громадському бюджеті.

Громадський бюджет – це механізм, завдяки якому мешканці можуть взяти участь  у розподілі коштів місцевого бюджету. Тобто своїх же грошей, сплачених у якості податків. Працює це так: органи місцевого самоврядування виділяють частину коштів із загального бюджету громади, а мешканці самостійно вирішують, на які проекти та ініціативи їх витрачати. Та чи дійсно так відбувається?

Процес формування бюджету участі

Кількість коштів, що складають бюджет участі міста чи села, повинна визначатися під час громадського обговорення бюджету на наступний рік. Проте, в українських реаліях, цифру встановлюють виключно місцеві ради,  а громадські слухання взагалі можуть не проводитись. Бюджет участі  залежить від доходів громади і, як правило, складає до 1% місцевого бюджету (частіше 0,4-0,6%). Залежно від виділеної суми, встановлюється мінімальна і максимальна вартість бюджету реалізації проекту. У Києві, наприклад, кошторис великих проектів має складати від 1 до 3 млн грн, малих – від 100 до 999 тис. грн, а бюджет участі Білозірської громади Черкаської області - від 10 до 50 тис. грн.

Всі проекти діляться на категорії. В основному, це:

 • екологія;
 • освіта;
 • соціальний захист;
 • ЖКГ (комунальне господарство, енергоефективність);
 • фізична культура і спорт, молодіжна сфера;
 • охорона здоров'я;
 • культура і мистецтво, туризм;
 • транспорт;
 • зв’язок, телекомунікації та інформатика;
 • громадянське суспільство, засоби масової інформації.

Як запропонувати громадський проект до участі у конкурсі?

Запропонувати ідею громадського проекту може кожен мешканець громади. Самостійно, або в команді з однодумцями. Також проекти можуть пропонувати депутати міськради, громадські організації та підприємства.

Для того, щоб взяти участь у конкурсі необхідно:

 • з’ясувати, чи передбачені кошти на програму «Громадський бюджет» у громаді. Перевірити це можна на офіційній сторінці міської ради або на сайті під назвою “Громадський бюджет”;
 • сформулювати ідею громадського проекту. Це має бути проект, корисний для громади, який не приноситиме фінансову вигоду комусь одному;
 • якщо проектна пропозиція передбачає використання земельної ділянки, потрібно перевірити, чи належить вона  до власності відповідної  територіальної громади;
 • зробити детальний кошторис проекту;
 • подати проект через сайт міської ради (заповнити всі необхідні форми, прикріпити наявні файли).

Після цього проект буде перевірено органом місцевої влади на можливість його реалізації. У разі позитивного висновку  ідею громадського проекту допустять до конкурсу.

Голосування та визначення переможців програми громадського бюджету

Одним з етапів реалізації ідеї громадського проекту є голосування. Гроші отримають проекти, які наберуть найбільшу кількість голосів. Процес голосування відбувається онлайн через сторінку бюджету участі на сайті громади або через бюлетені, які можна отримати у приміщеннях, визначених місцевою владою. Останній варіант не завжди доступний, про це має бути зазначено на сторінці бюджету участі.

Як правило, віддати голос можна лише за один проект в окремій категорії. Тож для перемоги необхідно провести своєрідну «рекламну кампанію», щоб реалізувати свою ідею. Про неї повинні дізнатися якомога більше людей.

Після оголошення переможців громадських проектів, відповідні підрозділи місцевої влади візьмуться за їх планування та реалізацію. Реалізовувати проект можуть як кілька місяців, так і кілька років. 

Справжнє “обличчя” бюджету участі. Чому бюджет участі не завжди є ефективним і як це змінити?

Як зазначено раніше, бюджет участі складає до 1% місцевого бюджету. Постійний брак бюджетних коштів та їх неефективне використання, зводить видатки громадського бюджету до мінімуму.

Сам процес подання проекту до бюджету участі, його розробка та детальний кошторис потребує від розробника додаткових навичок та знань. І насамкінець, фінальне рішення щодо реалізації проекту приймають місцеві чиновники, котрі досить часто не мають бажання впроваджувати проекти, що не несуть користі для них особисто. 

Заохотити платників податків збільшувати місцевий бюджет громади можна за рахунок надання їм реального інструменту впливу. Тобто, надати платникам податків можливість впливати на розподіл коштів не лише бюджету участі, а всього місцевого бюджету.