Кого хочуть бачити мером мешканці Харкова?

Ідеального кандидата на посаду мера міста наразі не існує. Більше того, в найближчі роки він навряд з’явиться.

Натомість харків’яни готові змінити деякі принципи місцевого самоврядування. А саме – взяти на себе функцію розподілення власних податків, які вони сплачують до бюджету міста, а за міським головою закріпити виключно менеджерські функції.

Такими є головні результати масштабного опитування громадської думки, який проводила партія «Українці» в рамках проекту «Ідеальний мер». Всього було опитано 15 тис. респондентів на вулицях Харкова та 4 тис. учасників заповнили анкети через інтернет. Також було проведено шість професійних фокус-груп.
Мешканці охоче розповідали про те, який має бути ідеальний мер, проте серед існуючих кандидатів його не бачать. 65% опитаних готові взяти участь у виборах, але не впевнені, що від їх вибору щось залежить.

Новий мер Харкова повинен максимально жорстко боротися з корупцією, не належати до жодної олігархічної або політичної групи, не боятися приймати складні рішення і вступати у конфлікт з місцевими та центральними елітами.


Однією з головних проблем міста абсолютна більшість називає корупцію. На думку харків’ян, вона процвітає як на високому рівні – керівництва міста, так і на побутовому – серед чиновників нижчого рангу. Посадовці крадуть гроші із бюджету, а ті, хто повинен цьому протистояти – правоохоронні органи, їх покривають.


Саме з цієї причини, учасники фокус-груп – харків’яни, які отримують офіційну зарплатню та сплачують з неї податки до бюджету міста, готові самі визначати, на які цілі їх витрачати, якщо буде така можливість. Наприклад, самостійно направити свої податки на реконструкцію лікарні, будівництво нової школи або ремонт дороги. Головне – виключити із цього ланцюга посадовців. Інакше частина грошей у будь-якому випадку «десь загубиться».

Згідно з анкетами, образ ідеального міського голови на думку харків’ян виглядає так:

▪️ Чоловік, віком від 40 до 55 років, має вищу освіту;
▪️ Корінний харків’янин, справжній патріот свого міста;
▪️ Чесний, з незаплямованою репутацією, «людина слова»;
▪️ Фінансово забезпечений (рівень доходів – вище середнього), незалежний від впливу олігархів та фінансово-промислових груп.

У той же час, ідеальний мер повинен:

▪️ Бути представником бізнесу, а не професійним політиком. Але, при цьому, мати досвід управлінця та хороші організаційні якості;
▪️ Мати ефективну команду професіоналів, кожен з яких – вузькопрофільний фахівець у своїй сфері;
▪️ Бути самовисуванцем, безпартійним, людиною, яка взагалі ніколи не була у партіях та не займала керівні посади у владі;
▪️ Мати чітку програму розвитку міста як мінімум на найближчі 5 років;
▪️ Бути категорично непідкупним. Готовим нещадно боротися з корупцією;
▪️ Бути жорстким, готовим приймати непопулярні рішення та в інтересах Харкова йти на конфлікт з місцевими елітами та Києвом;
▪️ Турбуватися про проблеми простих громадян: мати успішні приклади благодійності, конкретної допомоги мешканцям Харкова.

Підсумовуючи висновки опитування, можна відзначити, що наразі ідеальний мер для Харкова, як і для більшості інших міст України, залишається нездійсненною мрією. Особливо у напрямку боротьби з корупцією. Тим не менше, є механізми, які суттєво зможуть наблизити цю мрію.

Один з таких механізмів – проведення фінансової децентралізації до рівня платників податків. Він дозволить ефективно використовувати місцевий бюджет та нівелює корупцію, оскільки чиновники не будуть мати доступу до розподілу податків мешканців. Відповідно, в міській скарбниці з’являться гроші на розвиток міста.